Artykuły

Czy alkohol wpływa na skuteczność ashwagandhy?

Napoje alkoholowe mogą utrudniać wiele aspektów życia – w tym tych związanych ze stanem odżywienia, ale również chęcią poprawy wydolności, czy niektórych funkcji poznawczych. Alkohol w specyficzny sposób oddziałuje na cały organizm, jednak najczęściej problematyczne w życiu codziennym mogą być skutki uboczne związane z układem nerwowym oraz funkcjonowaniem wątroby i zdrowiem żołądka. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że może on wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, czy preparatami zawierającymi związki pochodzenia roślinnego, czego przykładem może być ashwagandha.

Jak alkohol wpływa na układ nerwowy?

Coraz częściej mówi się, że nie ma bezpiecznej dla organizmu dawki alkoholu i każda porcja niesie ze sobą pewne konsekwencje. Zaburza on funkcjonowanie zarówno mózgu, jak i całego układu nerwowego. W niewielkich dawkach i przy niskiej częstotliwości spożycia może w pewnym stopniu sprzyjać rozluźnieniu, jednak zdecydowanie nie jest to polecana droga do redukcji napięcia psychicznego.

Im częściej i / lub w większych dawkach spożywany jest alkohol, tym większym zaburzeniom ulegać mogą funkcje układu nerwowego. Pojawić się mogą problemy z pamięcią, motywacją i uzależnieniem, a także obniżeniu może ulec jakość snu, czy tolerancja stresu. Ma to związek między innymi z zaburzeniem równowagi neuroprzekaźników hamujących (np. GABA; kwas gamma-aminomasłowy) i pobudzających (np. glutaminianu), a także z nadmierną aktywacją hormonalnej osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA; hypothalamic-pituitary-adrenal axis), która w dużym uproszczeniu odpowiedzialna jest za „uwrażliwienie” na stres.

Jak ashwagandha wpływa na układ nerwowy?

Ashwagandha jest surowcem zielarskim, który w tradycyjnej medycynie figuruje już od tysięcy lat. Jej korzeń wykorzystywany jest obecnie do produkcji suplementów diety ukierunkowanych na działanie adaptogenne, czyli regulujące odpowiedź organizmu na trudne warunki zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Skuteczność ashwagandhy nie jest potwierdzona wyłącznie przez przesłanki anegdotyczne, lecz również przez badania naukowe. Może ona łagodzić poziom stresu m.in. poprzez aktywację receptorów dla wyżej wymienionego neuroprzekaźnika GABA (hamującego nadmierną aktywność układu nerwowego), a także poprzez obniżenie poziomu kortyzolu, będącego elementem osi HPA (wydzielanego w konsekwencji wyjątkowo niekomfortowych sytuacji).

Czy alkohol może obniżyć skuteczność ashwagandhy?

Chociaż brakuje dokładnych badań dotyczących równoległego spożycia alkoholu oraz ashwagandhy, to można wnioskować, że nie jest to najlepsze połączenie. Związki zawarte w korzeniu witani ospałej (ashwagandhy), a także napoje alkoholowe mogą wpływać na podobne układy przekaźników w mózgu, jednak odbywa się to poprzez inne mechanizmy. Przy przekroczeniu pewnego (indywidualnego) poziomu częstotliwości oraz ilości spożywanego alkoholu należy liczyć się z konsekwencjami zarówno w obrębie układu nerwowego, jak i innych. Preparaty roślinne i związki powszechnie uznawane za adaptogenne zawsze będą lepszym rozwiązaniem w szukaniu odprężenia, aniżeli alkohol.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close