Artykuły

Czy można codziennie brać magnez?

Zapotrzebowanie organizmu na magnez może wzrosnąć z dnia na dzień, na przykład w momencie przyjścia upałów. Niekiedy jednak narażenie na niedobory tego pierwiastka przybiera charakter przewlekły, co dotyczyć może na przykład osób ze słabo zbilansowaną dietą oraz pijących wody o niskim poziomie zmineralizowania, a także osób regularnie trenujących na wysokich intensywnościach oraz pracujących umysłowo przez długie godziny. W wielu z tych przypadków przydatna może być codzienna suplementacja.

Funkcje magnezu w organizmie

Magnez jako elektrolit bierze udział w przewodzeniu impulsów elektrycznych w organizmie, kontrolując poprzez to kurczliwość mięśni sercowego oraz szkieletowych, a także wydzielanie neuroprzekaźników modulujących pobudliwość układu nerwowego.

Odpowiedni stan odżywienia tym pierwiastkiem ma duże znaczenie m.in. z punktu widzenia regulacji ciśnienia tętniczego, czy odczuwania bólu i dystresu psychicznego. Ponadto jest wraz z wapniem ważnym budulcem kości. Pełni kilkaset funkcji enzymatycznych, spośród których część przyczynia się np. do utrzymywania równowagi w gospodarce glukozowo-insulinowej.

NIEZBĘDNY DO CODZIENNEJ PRACY MIĘŚNI I SPRAWNEGO FUNKCJONOWANIA UKŁADU NERWOWEGO

Czynniki zwiększające zapotrzebowanie na magnez

Według różnych szacunków organizm dorosłej osoby może potrzebować do 420 mg magnezu dziennie. Potrzeby te jednak mogą ulec zwiększeniu, np. podczas przebywania w upałach. Grupą osób, których zapotrzebowania na ten pierwiastek są szczególnie wysokie, są sportowcy oraz osoby pracujące ciężko fizycznie.

Po drugiej stronie szali od sportowców stoją osoby, które zaniedbują swój organizm i regularnie sięgają po alkohol oraz wysokoprzetworzone produkty spożywcze bogate w cukier – u nich również organizm może zwiększyć zużywanie magnezu. Ponadto na niedobory magnezu uważać powinni ludzie starsi, czy zmagający się z chorobami przewodu pokarmowego, cukrzycą typu 2, osteoporozą, czy przewlekłymi dolegliwościami bólowymi.

Sposoby stosowania magnezu

Magnez w formie suplementacji stosować można zarówno doraźnie, jak i długoterminowo. W obu wariantach powinno się kontrolować sumaryczną zawartość tego pierwiastka w pokarmie oraz wypijanych płynach, a w przypadku występowania pewnych objawów niedoboru sprawdzić również poziom magnezu i innych elektrolitów we krwi.

Kiedy pracuje się lub trenuje w trudnych warunkach uwzględniających wysokie temperatury powietrza, suplementacja może być bardzo przydatnym narzędziem na co dzień. Z racji, że po spożyciu jest on szybko pobierany przez tkanki o wysokim zapotrzebowaniu, warto jego dawkowanie rozłożyć na kilka porcji w ciągu dnia.

Chociaż suplementy z magnezem mogą mieć formę tabletek, kapsułek, proszku i koncentratów oraz szotów, to najpopularniejsze wydają się być kapsułki. Pozwalają na precyzyjne odmierzenie porcji, które z reguły sięgają 100 – 150 mg magnezu na kapsułkę. Jeśli w diecie regularnie nie pojawiają się zielone warzywa liściaste, warzywa strączkowe, pestki, nasiona i orzechy, a dodatkowo nie ma się pewności co do zawartości składników mineralnych w wypijanej wodzie, warto sięgać po taką suplementację nawet do 3 razy dziennie.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close