Artykuły

Czy różeniec górski podnosi libido?

Różeniec górski, czyli Rhodiola rosea to roślina, która wykorzystywana jest w ziołolecznictwie od wieków. Jednak mimo upływu lat, nie traci na swojej popularności, a wręcz przeciwnie coraz częściej możemy spotkać ją w postaci suplementu w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością lub z preparatami i odżywkami dla sportowców.

Różeniec górski zyskał na popularności dzięki swojemu prozdrowotnemu działaniu. Zalicza się go do adaptogenów, czyli roślin, które wspomagają zdrowie człowieka i zwiększają jego odporność na sytuacje stresowe. Działa również kardioprotekcyjnie, neuroprotekcyjnie, przeciwnowotworowo oraz wspomaga układ immunologiczny. Różeniec górski zawiera w sobie substancje aktywne, takie jak glikozydy fenolowe, flawonoidy, salidrozydy i to właśnie one wpływają na stan naszego zdrowia i samopoczucia.

Co wpływa na libido?

Libido to potocznie popęd seksualny, a na jego poziom ma wpływ bardzo wiele czynników. Zarówno fizjologicznych, jak i psychicznych. Głównie na jego spadek mogą wpływać:

Leki

Niestety, ale wiele leków stosowanych w leczeniu problemów kardiologicznych np. nadciśnienia tętniczego, leki antydepresyjne i psychotropowe mogą wpłynąć na zmniejszenie poziomu libido.

Hormony

Hormony w dużej mierze decydują o naszej płodności i popędzie seksualnym, gdy dochodzi do zaburzenia ich poziomów, w wielu przypadkach odbija się to na libido i energii, a w poważniejszych sytuacjach może wpływać nawet na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Hormony, które w teorii nie są związane z rozrodczością, mogą również mieć wpływ na nasze samopoczucie i popęd seksualny, zła praca tarczycy czy neuroprzekaźników może również objawić się zmniejszoną ochotą na sex.

Stres

Niezależnie czy stres dotyka nas w życiu zawodowym lub prywatnym, wpływa on na pracę naszego organizmu. W wielu przypadkach długotrwałe napięcie psychiczne może objawiać się wzrostem poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, który w konsekwencji może doprowadzić do wystąpienia nerwicy, lub depresji. Choroby te mogą niestety zmniejszyć popęd seksualny.

Używki

O ile lampka wina może zwiększyć libido, tak nadmierna ilość używek może przynieść odwrotny skutek. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu nie sprzyjają popędowi płciowemu.

Ruch

Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, mogą wpłynąć na spadek libido. Ruch podnosi endorfiny w naszym organizmie, jednak zbyt intensywne ćwiczenia mogą spowodować spadek energii i mniejszą ochotę na sex.

Dieta uboga w związki mineralne i witaminy

Aby organizm funkcjonował poprawnie, musi być odpowiednio odżywiony. Niedobory energetyczne, brak dostarczania odpowiedniego poziomu witamin i składników mineralnych mogą odbić się na układzie hormonalnym i samopoczuciu psychicznym, a to wszystko może wpłynąć na spadek libido.

Czy Rhodiola rosea może jednak wpływać na libido, a dokładniej na jego poprawę?

Jak widać wiele przyczyn niskiego libido, jest związanych z wysokim poziomem stresu, który wpływa pośrednio i bezpośrednio na układ hormonalny, na nasz apetyt i w tym wypadku stan odżywienia, na chęć do uprawiania aktywności fizycznej. Wpływając na samopoczucie, zmniejszając poziom stresu, możemy podnieść poziom libido. Rhodiola rosea jako silny adaptogen może pomóc odzyskać zdrowy popęd seksualny.

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close