Artykuły

Czy spalacze tłuszczu działają?

Podstawą udanej redukcji masy ciała jest utrzymywanie ujemnego bilansu kalorycznego diety, przez co rozumie się spożywanie mniejszej ilości kalorii niż organizm potrzebuje. Dochodzi się do tego głównie dwiema drogami, pierwsza z nich to obniżenie podaży węglowodanów i / lub tłuszczy, a druga to adekwatne zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Istnieje jeszcze jeden czynnik, który często bywa bagatelizowany, jednak zdecydowanie może dołożyć do całego procesu „cegiełkę”.

Spalacz tłuszczu, czy może produkt prozdrowotny?

Ekstrakty pochodzenia roślinnego, aminokwasy oraz składniki mineralne są elementami niemal każdego preparatu, który wchodzi w kategorię tak zwanych spalaczy tłuszczu. Specjalnie wyselekcjonowane związki mają wpływać na poprawę kompozycji mięśniowo-tłuszczowej masy ciała poprzez modulację pracy układu nerwowego oraz regulację zużywania substratów energetycznych.

Najpopularniejsze związki tutaj to m.in. związki z ekstraktów: z zielonej herbaty, tamaryndowca malabarskiego, pieprzu, a także aminokwasy i związki pochodzenia aminokwasowego, w tym l-tyrozyna i l-karnityna czy składniki mineralne, przede wszystkim chrom. Jak się okazuje, preparat typu spalacz tłuszczu korzystnie może działać niezależnie od celu sylwetkowego czy ogólnego stylu życia, na który składa się np. poziom i rodzaj wybieranej aktywności fizycznej oraz podaż kaloryczna.

Jak działają związki w spalaczach?

Spalacze tłuszczu działają na organizm ze względu na szeroką kompozycję związków aktywnych biologicznie. Działanie pobudzające, które wywoływane jest np. przez kofeinę, czy l-tyrozynę, pomaga w zmobilizowaniu sił mentalnych do wykonywania treningów, które mogą pogłębiać niezbędny do odchudzania deficyt energetyczny organizmu. Warto zwrócić tutaj uwagę, że przedłużająca się redukcja u osób o dużej nadwadze może powodować zaniki motywacji oraz spadki energii, zatem działanie tych związków może być tutaj szczególnie cenione.

REDOX HARDCORE to nowa unikatowa formuła, zawierająca opatentowany związek Capsimax.

Kolejna grupa związków, czyli kwas hydroksycynamonowy z tamaryndowca malabarskiego, galusan epigallokatechiny z zielonej herbaty oraz aminokwas l-karnityna, mogą natomiast w pewnym stopniu zahamować wytwarzanie zapasów energetycznych pod postacią tkanki tłuszczowej. Pierwsze dwa z tych związków ograniczają lipogenezę, czyli wytwarzanie komórek tłuszczowych, natomiast drugi uczestniczy w transportowaniu kwasów tłuszczowych do mitochondriów na cele energetyczne.

Tłuszcz w organizmie to nie jedyny problem osób zmagających się z nadmierną masą ciała. Niekiedy problematyczne mogą być również zaburzenia w obrębie gospodarki glukozowo-insulinowej. W kierunku tych zaburzeń potencjał wykazują m.in. chrom oraz piperyna z pieprzu czarnego.

Czy spalacze tłuszczu są efektywne?

Stosowanie spalacza tłuszczu nie zastąpi w 100% deficytu energetycznego, na który wpływ mają przede wszystkim dieta i poziom aktywności fizycznej. Może jednak pośrednio ułatwić cały proces m.in. poprzez łagodzenie zmęczenia i zaburzeń metabolicznych. Związki zawarte w preparatach zwanych spalaczami wykazują spektrum funkcji biologicznych, dzięki czemu działają nie tylko na kompozycję sylwetki, ale również na funkcje kognitywne, czy nastrój, a nawet potencjał organizmu do zwalczania wolnych rodników.

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close