Artykuły

Jak schudnąć ćwicząc w domu?

Nie każdy ma możliwość trenowania poza domem. Małe dzieci, praca I codzienne obowiązki sprawiają, że brakuje nam czasu. Nawet jeśli udałoby się wygospodarować małą godzinkę na trening, to czasem dojazdy do klubu fitness trwałyby dłużej niż sam trening, co tym bardziej uniemożliwia nam opuszczenie domu.

Na szczęście mamy możliwość wykonania treningu w domowych warunkach. Jeżeli mamy nieco wolnego miejsca w domu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco się poruszać i zadbać o ciało. Odchudzanie jest jednym z najczęściej wybieranych celów, jakie obierają osoby trenujące w domu. Jest w tym pewna zależność, gdyż trening odchudzający nie wymaga od nas znacznej ilości sprzętu do ćwiczeń. Wystarczą mata, hantelki i nieco miejsca, aby osiągnąć szczupłą sylwetkę. Co ciekawe, to głównie kobiety trenują w domach, podejmując się aktywności interwałowej, bazując na filmikach z YouTube’a.

Jak trenować w domu?

Trening w domowych warunkach może mieć różną formę. Biorąc pod uwagę rodzaj aktywności, w domu możemy wykonać:

1. Treningi interwałowe

Treningi interwałowe bazują na zmiennej intensywności. Przeplatamy tutaj serie intensywnej pracy z pracą o niższej intensywności. Do ich wykonania zazwyczaj nie potrzebujemy sprzętu, a całość może odbyć się poprzez odpowiednią kombinację różnych ćwiczeń. Trening interwałowy trwa zazwyczaj 10-30 minut.

Przykładowy trening interwałowy: https://youtu.be/SpW-rbCxXhU

2. Treningi cardio

Trening cardio jest treningiem ciągłym o umiarkowanej intensywności. Oznacza to, że wybieramy sobie pewną aktywność fizyczną i kontynuujemy ją przez określony czas na takim poziomie, aby nie złapała nas zadyszka. Wyznacznikiem treningu jest czas, jaki sobie obierzemy na aktywność. Treningi cardio zazwyczaj wykonujemy w przedziale czasowym 40-60 minut.  

Przykładowe ćwiczenia cardio:

 • bieg bokserski w miejscu
 • skakanka
 • pajacyki
 • jazda na rowerze
 • szybki marsz na bieżni

3. Treningi siłowe

Trening siłowy polega na poddaniu mięśni treningowi oporowemu. Pisząc wprost – musisz nieco podźwigać obciążenia, aby Twoje kształty stały się bardziej zdefiniowane, a ciało nabrało jędrności. Jest to doskonały wybór dla osób, którym zależy na kształtowaniu sylwetki, nadaniu jej elastyczności. Trening możemy wykonywać w formie obwodowej, gdzie na jednej sesji treningowej ćwiczymy całe ciało. Wykonujemy wtedy ustaloną listę ćwiczeń jedno po drugim, a odpoczynek następuje po wykonaniu całości. Trening powinien być wykonany w formie 3 obwodów. Zaplanuj sobie minimum 3 dni treningowe w tygodniu, aby Twoje ciało otrzymało wystarczający bodziec do zmian.

Z czym możemy trenować:

 • trening z gumami oporowymi
 • trening z własną masą ciała
 • trening z hantlami lub kettlem

Przykładowy trening siłowy z użyciem hantli

Przysiad typu goblet z wyciskaniem: 15 powtórzeń

Wykroki w miejscu: 12-14 powtórzeń na każdą z nóg

Wchodzenie na podwyższenie: 10 powtórzeń na każdą z nóg

Rumuński martwy ciąg (RDL): 12-14 powtórzeń

Swingi: 20 powtórzeń

Wiosłowanie hantlami w podporze: 15 powtórzeń na każdą stronę

Wyciskanie podłogowe: 12-14 powtórzeń

Wyciskanie hantli stojąc: 16-20 powtórzeń

Prostowanie przedramienia w opadzie tułowia: 12 powtórzeń na każdą stronę

Russian twist: 15 powtórzeń na każdą stronę

Jak ćwiczyć, aby chudnąć?

Przede wszystkim trenuj to, co lubisz. Nie ma potrzeby, aby wykonywać wszystkie trzy rodzaje aktywności, jakie zostały opisane powyżej. Jeżeli nie lubisz treningu interwałowego, wykonuj treningi siłowe i uzupełnij je treningiem cardio.  Jeżeli  nie lubisz treningu z ciężarkami, nie ma problemu, możesz wykonywać treningi interwałowe lub treningi cardio. Wybierz taką formę treningu, którą będziesz w stanie kontynuować przez dłuższy czas i która sprawia Ci radość.

Musisz jeść poniżej swojego zapotrzebowania

Odchudzanie jest to proces, w którym nasze ciało korzysta z zapasów nagromadzonego tłuszczu. Aby do tego procesu doszło, konieczne jest zastosowanie diety z ujemnym bilansem kalorycznym. Dieta odchudzająca powinna dostarczać mniej energii, niż potrzebujesz na co dzień, przez co Twój organizm zaczyna korzystać z zapasów zmagazynowanych w postaci tkanki tłuszczowej. Swoje zapotrzebowanie sprawdzisz przy użyciu standardowego kalkulatora BMR. Od otrzymanego wyniku odejmij nie więcej niż 300-500 kcal. Aby ciało mogło się zmieniać, konieczne jest wdrożenie zdrowych nawyków żywieniowych. Zrezygnuj z żywności przetworzonej i tej, która zawiera cukier.

Suplementy i białko

Ważnym elementem jest również suplementacja. Suplementy powinny być uzupełnieniem Twojej diety. Zazwyczaj osoby rozpoczynające przygodę z dietą potrzebują zwiększyć ilość białka, co jest dużo prostsze przy zastosowaniu odżywki białkowej typu WPC lub WPI. Ważne jest również to, aby Twoja dieta zawierała odpowiednią ilość witaminy D3, K2, C oraz wszystkich witamin z grupy B.

 Najwyższej jakości koncentrat białka serwatkowego

Nie zapominajmy również o kwasach tłuszczowych omega 3. Innym bardzo ciekawym dodatkiem są termogeniki. Są to suplementy diety o specjalnie zaprojektowanym składzie, które przyspieszają odchudzanie. Spalacze tłuszczu mają za zadanie podtrzymać naszą aktywność fizyczną na poziomie, który sprawia, że wydatkujemy więcej energii. Bardzo dobrym działaniem jest również wpływ na ograniczenie apetytu. Osoby lubiące jeść, chętnie sięgają po termogeniki z tego względu, że są w stanie lepiej kontrolować dietę. Dodatkowo spalacze posiadają bezpośredni wpływ na odchudzanie, rozkładając tłuszcz w naszym ciele. Warto rozważyć zakup spalacza, jeżeli chcesz przyspieszyć efekt redukcji.

Skuteczny spalacz tłuszczu

O czym należy pamiętać?

 1. Za pomocą aktywności fizycznej jesteśmy w stanie szybciej chudnąć.
 2. Trening powinien sprawiać Ci radość, dawać uczucie satysfakcji.
 3. Aktywność fizyczna powinna być wsparta odpowiednią dietą i suplementacją.
 4. Odpowiedni spalacz tłuszczu znacznie przyspieszy redukcję.
Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close