Artykuły

Jaką formę magnezu wybrać? Jaka jest najlepsza forma?

Pożywienie, jak każdy z nas wie i na co sama nazwa wskazuje, dostarcza naszemu organizmowi składników niezbędnych do podtrzymania przebiegających w jego wnętrzu procesów życiowych. Obok podstawowych składników pokarmowych, dostarczających energii i budulca, czyli tłuszczów, cukrów i białek, w pożywieniu znajdujemy również pomniejsze składniki aktywne biologicznie, zaangażowane w przebieg procesów życiowych, m.in. witaminy i minerały. A niezwykle ważnym składnikiem z tej drugiej grupy jest magnez.

Jakie funkcje pełni magnez w organizmie?

Magnez jest pierwiastkiem z grupy makroelementów o fundamentalnym znaczeniu dla ogromnej liczby reakcji komórkowych i procesów życiowych, przebiegających w ludzkim organizmie. Jest jednym z pięciu podstawowych pierwiastków zarządzających gospodarką wodno-elektrolitową organizmu, obok sodu, potasu, chloru i wapnia.

Ponad 300 reakcji metabolicznych, spośród których na pierwszych miejscach należy wymienić metabolizm cukrów, tłuszczów i białek oraz syntezę ATP, wymaga udziału magnezu jako niezbędnego współczynnika. Ponadto magnez jest jednocześnie fizjologicznym regulatorem stabilności błon biologicznych oraz funkcji nerwowo-mięśniowych, sercowo-naczyniowych, odpornościowych i hormonalnych.

Kiedy potrzebne są suplementy magnezu?

Dobowe zapotrzebowanie na magnez dorosłej, zdrowej osoby zostało ocenione na 300-450 mg, w zależności od płci i ogólnej masy ciała. Jednocześnie jednak zakłada się, że zapotrzebowanie sportowców i osób aktywnych fizycznie ogólnie jest sporo wyższe, a uzależnione od objętości podejmowanej dziennie pracy mięśniowej, związanej z ich aktywnością ruchową.

Jak bowiem wykazały badania, to właśnie pośród sportowców wyczynowych i osób ćwiczących rekreacyjnie niedobory magnezu są najpowszechniejsze. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest związane z wysiłkiem, wzmożone wydzielanie potu, skutkujące ucieczką magnezu, przy jednocześnie niedostatecznym zaopatrzeniu organizmu w ten pierwiastek ze źródeł pokarmowych. Dlatego też osoby obarczone dużym wysiłkiem fizycznym powinny włączać do swojej diety suplementy diety przeznaczone do uzupełniania niedoborów magnezu.

NIEZBĘDNY DO CODZIENNEJ PRACY MIĘŚNI I SPRAWNEGO FUNKCJONOWANIA UKŁADU NERWOWEGO

Tak więc w sytuacji wysokiej aktywności fizycznej sugeruje się zwykle uzupełnianie magnezu suplementami na poziomie 250-500 mg dziennie, w postaci jednej dawki lub dwóch dawek dobowych, przyjmowanych po treningu i/lub przed snem, albowiem stosowanie magnezu na noc ułatwia zasypianie oraz wspomaga głęboki i spokojny sen, sprzyjający nocnej fazie regeneracji mięśni i odnowie całego organizmu.

Jaką formę magnezu wybrać do suplementacji?

W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, aby magnez w wybieranym przez nas suplemencie oferowany był przez producenta w postaci związku organicznego, czyli połączenia z aminokwasem lub kwasem organicznym, albowiem magnez ze swoich związków nieorganicznych przyswaja się jedynie w niewielkim procencie. Wchłanianie magnezu ze związków nieorganicznych sięga maksymalnie do 20% (zwykle jest to 10-16%), podczas gdy dostępność biologiczna tego pierwiastka z jego połączeń organicznych została oszacowana badaniami na 90%.

Nie ma też możliwości obejścia tego problemu zwiększeniem dawki magnezu z jego związków nieorganicznych, albowiem związki te działają w wyższych dawkach przeczyszczająco, w związku z czym stosowane były nawet w dawniejszych czasach jako środki przeciwko zaparciom.

Połączenia pierwiastków metalicznych z aminokwasami znane są pod nazwą chelatów. Najczęściej spotykane na rynku chelaty magnezu to glicynian i treonian magnezu, w których jon magnezowy wiązany jest odpowiednio przez cząsteczki glicyny lub treoniny.

Chelaty wchłaniane są jako całe cząsteczki szlakami transportowymi aminokwasów i drobnych peptydów (związków zbudowanych z kilku aminokwasów), dlatego związane w chelatach pierwiastki metaliczne nie są wrażliwe na interakcje z innymi składnikami treści pokarmowej. W przypadku magnezu chodzi przede wszystkim o jego interakcje z wapniem, a konkretnie o konkurencję we wchłanianiu, zachodzącą pomiędzy jonami wapnia a jonami magnezu. Tu jednak badania udowodniły, że problem ten dotyczy jedynie wapnia, którego wchłanianie w obecności magnezu obniża się o ok. 23%.

Dlatego też w przypadku suplementacji magnezu, równie dobrze, jak chelaty, sprawdzają się inne organiczne związki tego pierwiastka, znacznie bardziej ekonomiczne od chelatów, a szczególnie cytrynian magnezu, z którego magnez, jak dowiodły badania, wchłania się w 90-ciu procentach.

Sławomir Ambroziak

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close