Artykuły

Jakie odżywki białkowe na początek?

Odżywki białkowe to obecnie podstawa, jeśli chodzi o trening siłowy czy sporty sylwetkowe. Na rynku można znaleźć wiele białek w proszku, które różnią się pochodzeniem, smakiem czy obecnością rozmaitych dodatków. Jest to spore utrudnienie dla początkującej osoby, która może mieć trudność z wybraniem optymalnego preparatu. Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie pierwszego białka w proszku?

Co warto wiedzieć o rodzajach białka?

W fachowej literaturze można znaleźć wiele podziałów białka w proszku, które uwzględniają różne właściwości poszczególnych preparatów. Najbardziej rozpowszechniony jest jednak podział ze względu na pochodzenia białka, które może być zwierzęce bądź roślinne.

Do białek zwierzęcych zaliczamy głównie:

  • białko serwatkowe – najpopularniejszy rodzaj białka w proszku, który charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów. W zależności od wchłanialności i zawartości, białko serwatkowe dzieli się na: koncentraty (WPC), izolaty (WPI) oraz hydrolizaty (WPH).
  • białko wołowe;
  • białko jajeczne;

Z kolei odżywki białkowe pochodzenia roślinnego zawierają najczęściej:

Jaka odżywka białkowa będzie najlepsza na start?

Jeżeli nie prowadzisz diety wegańskiej, stanowczo polecamy odżywkę zawierającą białko zwierzęce. Jest ono o wiele lepiej przyswajalne oraz zawiera lepszy profil aminokwasowy niż białko roślinne.

Dobrym stosunkiem jakości do ceny wyróżnia się białko serwatkowe. Najlepiej zainwestować nieco więcej pieniędzy i sięgnąć po izolat lub hydrolizat, ponieważ charakteryzują się one większą zawartością białka oraz lepszą przyswajalnością. Zaletą białka serwatkowego są także jego walory smakowe – obecnie na rynku można znaleźć odżywki w kilkudziesięciu smakach, dzięki czemu spożywanie białka w proszku nie będzie przykrym doświadczeniem. 

Na początku drogi z odżywkami białkowymi polecamy też proste odżywki, bez zawartości dodatków takich jak kreatyna czy tauryna. Są one dedykowane bardziej doświadczonym sportowcom, którzy stosują je w świadomy sposób.

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close