Artykuły

Kofeina, a utrata wagi. Czy wspomaga spalanie tłuszczu?

Wiele osób zmagających się ze zbędnymi kilogramami, poszukuje produktów, które wpłyną na przyspieszenie efektów diety i treningu. Zazwyczaj stosowana jest L-karnityna, odżywka proteinowa, spalacze tkanki tłuszczowej, czy też ekstrakty roślinne, w tym np. z zielonej herbaty.

Wielozadaniowa kofeina

Zazwyczaj w tym okresie zwiększa się też spożycie kawy, której zadaniem jest pobudzenie i dodanie siły w trakcie upływającego dnia, czy też treningu. Warto zaznaczyć, że w większości preparatów, które pomagają w okresie redukcji wagi, jest kofeina, którą naturalnie dostarczamy zazwyczaj z popularną kawą. Ta niezwykła substancja nie tylko pobudza, zwiększa koncentrację i czujność, ale w znaczący sposób może wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej.

W sporcie i odchudzaniu

Kofeina należy do suplementów, bardzo dobrze znanych w środowisku sportowym oraz naukowym. Jest jedną z najlepiej przebadanych substancji o udowodnionym działaniu. W znaczący sposób zwiększa wydolność w trakcie ćwiczeń zarówno u osób wytrenowanych, jak i nietrenujących, oznacza to, że po spożyciu kofeiny organizm jest w stanie wykonywać przez dłuższy czas aktywność fizyczną, co w przypadku osób odchudzających się generuje dodatkowy wydatek energetyczny.

Strategiczne ograniczenie łaknienia 

Kofeina ma również wpływ na łaknienie, a dokładniej na zmniejszenie apetytu. Badania przeprowadzone na przestrzeni lat i porównane w metaanalizie z 2020 roku wykazały, że spożycie kofeiny na poziomie 3-7 mg na kilogram masy ciała ma wpływ na zwiększenie poziomu utleniania kwasów tłuszczowych. Efekt ten szczególnie jest obserwowany u osób niewytrenowanych, prowadzących siedzący tryb życia. Dodatkowo zaobserwowano wpływ kofeiny na wzrost termogenezy oraz na wzrost spoczynkowej przemiany materii, które sięgały nawet kilku procent.

Odchudzasz się? Sięgnij po kofeinę!

Kofeina przyjmowana jednakowo w formie tabletek, w spalaczu tkanki tłuszczowej, czy naparze z kawy, może wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej. Jej wielotorowe działanie sprawia, że zarówno odczują ej pozytywny wpływ osoby nieuprawiające aktywności i nietrenujące, jak i zawodowi sportowcy. By uzyskać jak najlepsze efekty w redukcji masy ciała, warto do diety i suplementu z kofeiną dodać aktywność fizyczną, która zwiększy spalanie tkanki tłuszczowej.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close