Artykuły

Kolagen na stawy i kości – jak wybrać ten najlepszy?

Nie każdy z czytelników wie, że Polska jest w czołówce państw Unii Europejskiej, w których wykazano duże obciążenie chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, w tym reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów. Są to dane statystyczne na podstawie przeprowadzanego w Europie projektu EUMUSC.Net 

Polska nie jest odosobniona w walce z tymi chorobami. Problemy ze stawami są zjawiskiem globalnym, nękającym zarówno kraje rozwinięte, jak i te rozwijające się.

Dotyka on nie tylko osoby starsze, ale również osoby aktywne np. pracujące fizycznie lub uprawiające sport. Zgodnie z badaniami National Health Interview Survey, które zostały przeprowadzone w latach 2010-2012  w Stanach Zjednoczonych, szacuje się, że 52.5 miliona (22.7%) osób dorosłych cierpi na zdiagnozowane przez lekarza zapalenie stawów, a 22.7 miliona osób (9.8%) choruje na zapalenie stawów i związane z nim ograniczenia aktywności.

Jak możemy wspomóc układ ruchu?

Jednym z popularniejszych i łatwo dostępnych środków jest hydrolizat kolagenu.

Obecnie mamy ponad 60 badań (in vitro, in vivo, klinicznych), w których udowodniono jego pozytywne działanie kolagenu na stawy. Stymuluje regenerację tkanki kolagenowej nie tylko poprzez tworzenie naturalnego kolagenu, ale także syntezę mniejszych składników  (np. glikozoaminoglikanów). Ponadto wykazano pozytywny wpływ na kości, dzięki czemu może wspomóc walkę z osteoporozą.

Kolagen stanowi podstawowy materiał budulcowy

flex kolagen od allnutrition

Około jedna trzecia organizmu składa się z kolagenu. Jest on głównym białkiem w skórze, mięśniach, stawach, czy kościach. Skupimy się  jednak na najważniejszym dla nas w tym przypadku kolagenie typu II, który stanowi jeden z podstawowych budulców chrząstki stawowej.  

Jak wybrać najlepszy produkt z kolagenem by wspomóc stawy i kości?

Kolagen  możemy znaleźć w wielu popularnych preparatach. Można go zakupić w aptekach, drogeriach, jak i w sklepach dla sportowców. Występuje zarówno w formie proszku, jak i kapsułek.  

W czasie poszukiwań takiego preparatu, należy skupić się na przeanalizowaniu składów.

Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na formę i rodzaj kolagenu występujący w produkcie. Najlepszym wyborem przy problemach z kośćmi i stawami będzie hydrolizat typu II. Jest on bogaty w bardzo cenne aminokwasy proline, glicyne, czy hydroksyprolinę. Hydroliza sprawia, że został on już częściowo „rozłożony”, więc najważniejsze aminokwasy są łatwiejsze do „wchłonięcia”.

Ponad to bardzo ważna jest ilości tego białka w jednej porcji produktu, by odczuć pozytywny wpływ tego składnika, powinniśmy przyjmować go w ilości przynajmniej 5g na dzień.

Drugą kwestią są składniki dodatkowe. Nieodzownym elementem jest witamina C, która wpływa na przyswojenie i naturalną syntezę kolagenu. Ponad to ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy.

W preparatach wspomagających pracę aparatu ruchu warto położyć nacisk na inne substancje aktywne, których działanie może wesprzeć profilaktykę, jak i walkę z już istniejącymi dolegliwościami.

Cennymi substancjami będą glukozamina, MSM, boswellia serrata, czy imbir. Kompleksowość preparatów sprawia, że działają one na wielu płaszczyznach. Od niwelowania stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, poprzez stymulowanie syntezy naturalnie występujących w organizmie substancji. Różnorodność składników aktywnych sprawia, że nie tylko leczymy istniejące schodzenia, ale możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów.

Podsumowanie

Preparaty na stawy opierające się o hydrolizat kolagenu mogą stanowić ważny element w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i osteoporozy. Wysoki poziom bezpieczeństwa  stosowania sprawia, że jest atrakcyjny jako środek do długotrwałego przyjmowania w tych przewlekłych schorzeniach zarówno u osób młodych, jak i starszych.

Kolagen może być przyjmowany również profilaktycznie przez osoby aktywne, uprawiające sporty lub pracujące w zawodzie narażonym na choroby związane z ruchomością stawów.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close