Artykuły

Korzeń MACA – efekty i opinie

Odległe państwo Ameryki Południowej Peru, większości czytelników kojarzyć się będzie z zagadkową cywilizacją Inków. Jednak nie każdy wie, że w tym kraju, oprócz bogatej historii i wzniesionych tam piramid, znaleźć można roślinę kryjącą równie wiele tajemnic.

Korzeń MACA, znany także jako żeń-szeń peruwiański- to właśnie o nim warto opowiedzieć szerzej.

Jest to jadalne warzywo korzeniowe, które upodobało sobie trudne warunki do życia. Występuje bowiem w środkowym Peru, w Andach, na wysokości powyżej 4 tysięcy metrów.

Z wyglądu przypomina dobrze nam znane rzodkiewki lub rzepy.

Maca najczęściej jest suszony i może być dalej użyty np. do produkcji mąki do pieczenia, chociaż w Peru jest spożywany na wiele sposobów, między innymi jako przetwory i dżemy. Jako ciekawostkę można podać, iż po ugotowaniu i zmieszaniu z mlekiem powstaje rodzaj owsianki zwany mazamorra, a z rośliny poddanej fermentacji wytwarza się niskoprocentowe piwo nazywane chicha de maca.

Co zawiera maca i w czym może pomóc

Roślina ta, ma długą historię w naturalnej medycynie Indian peruwiańskich. Jest źródłem wielu witamin oraz mikroelementów, między innymi błonnika i witaminy C.

Jej skład kształtuje się następująco: około 60-75% węglowodanów, 10-14% białka , 8,5% błonnika pokarmowego i 2,2% tłuszczów.

Korzeniowi przypisuje się wiele właściwości prozdrowotnych, przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Libido

Chyba najbardziej znaną cechą, jaką przypisuje się korzeniowi maca, jest wpływ na poprawę funkcji seksualnych i płodność zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Uważa się, że roślina ta oddziałuje na wzrost popędu płciowego u mężczyzn, poprzez podaż białka do organizmu. Warto zaznaczyć, że maca zawiera wiele, bo 18 aminokwasów ważnych dla ciała, w tym argininę, która stanowi aż 80% białka płynu nasiennego, może zwiększać liczbę i ruchliwość plemników. Dodatkowo ten aminokwas wpływa na ukrwienie narządów płciowych.

Menopauza

Korzeniowi maca przypisuje się działanie wspomagające gospodarkę hormonalną. Jest stosowany w medycynie Peru, jako środek wspierający kobiety w okresie menopauzy. Łagodzi niektóre objawy klimakterium, takie jak napady gorąca, czy wahanie nastroju. Kobiety w okresie menopauzy narażone są bardziej na osteoporozę. Badania wykazały, że długotrwała suplementacja korzeniem maca może przyczynić się do utrzymania gęstości kości oraz zwiększenia zawartości wapnia w tkance kostnej.

Substancji tej przypisuje się również wpływ na poprawę nastroju i zmniejszenie lęków oraz objawów depresji, które mogą towarzyszyć okresowi menopauzy. Za tę właściwość korzenia mogą być odpowiedzialne flawonoidy- związki, które maca zawiera.

Nadal trwają badania mające potwierdzić inne cechy, jakie przypisuje się korzeniowi maca, takie jak:

  • wpływ na koncentrację i pamięć,
  • zmniejszanie rozmiaru prostaty,
  • zwiększenie wydolności fizycznej.

Korzeń maca może być polecany do stosowania zarówno przez osoby aktywne fizycznie, jak i te chcące zadbać po prostu o swoje zdrowie. Warto sięgać po specyfiki, które od pokoleń z powodzeniem są stosowane w medycynie ludowej, zwłaszcza jeżeli produkcja suplementów, które powstają na bazie naturalnych składników, jest wsparta najnowszą wiedzą i technologią.

Źródła:

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close