Artykuły

MACA – jak działa na libido, czy wspomaga sprawność seksualną?

Świat każdego dnia “przyspiesza”. Niestety, aby dotrzymać mu kroku, my również musimy przyspieszyć. Dzieje się to często kosztem naszego życia seksualnego…

Gdy spojrzymy na badania epidemiologiczne, okaże się, że prawie 30% mężczyzn i prawie 45% kobiet (skala światowa), odczuwa jakieś problemy seksualne. W związku z tym, że ta sfera życia jest dla nas tak ważna, kłopoty w tym aspekcie odbijają się na naszym nastroju, samopoczuciu, a także bezpośrednio, na relacjach międzyludzkich.

Problemy seksualne dotyczą samego popędu seksualnego, czyli zainteresowania seksem, co jest powszechne u obu płci, jak również zaburzeniami erekcji u mężczyzn. Nic więc dziwnego, że często pomocy szukamy w mądrościach starożytnej medycyny. Nie inaczej jest w przypadku macy. 

Maca – co to jest ?

Maca (po łacinie Lepidium meyenii) to andyjska roślina z rodziny kapustowatych (gorczycy). 

Do celów suplementacyjnych wykorzystujemy jadalny korzeń, przypominający rzepę, który występuje naturalnie na szczytach Andów w Peru. Pierwsze datowania stosowania tego korzenia, w celu zwiększenia płodności ludzi i zwierząt, sięgają czasów przedinkaskich. 

W handlu znajdziemy jednakowo korzeń maca czerwony, czarny, różowy, jak i żółty. Korzeń maca, często nazywany jest żeń-szeniem peruwiańskim.

Doświadczenia przeprowadzane na zwierzętach sugerują, że maca ma działanie spermatogenne i zwiększające płodność. Jest prawdopodobnie spowodowane zawartością fitosteroli oraz fitoestrogenów, które są obecne w mace.

W badaniach wykonywanych na ludziach obserwuje się zwiększenie liczby i ruchliwości plemników oraz poprawę funkcji seksualnych, po zastosowaniu suplementacji macą. Wydaje się, że wzrost libido, występujący po spożyciu macy, nie jest związany bezpośrednio z hormonami ogólnoustrojowymi, gdyż nie notuje się podniesienia poziomów testosteronu, LH czy FSH. Mimo tego przy suplementacji macą odnotowuje się wzrost częstości erekcji u mężczyzn, a stosowana w przypadku zaburzeń seksualnych u pacjentek wydaje się być bardzo skuteczna w ich zwalczaniu.

Jak stosować macę?

W badaniach najczęściej stosuje się dawkowanie MACA w przedziale od 1,5 g / d do 3,0 g / d.

Badania przeprowadzone w krótszym odcinku czasu: 2 lub 4 tygodnie, nie wykazały żadnego efektu. Jednak, gdy stosuje się suplementację macą przez co najmniej sześć tygodni, obserwuje się poprawę pożądania seksualnego. Z tego też powodu poleca się suplementować macę przez okres co najmniej 6-12 tygodni. Macę należy przyjmować codziennie, wraz z posiłkiem. Można mieszać z koktajlami i innymi napojami.

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close