Artykuły

Najlepsza kreatyna dla początkujących – jaką wybrać?

Osoby zaczynające swoją przygodę z treningiem siłowym, a także z innymi dyscyplinami sportowymi, bardzo często zastanawiają się, czy powinny w takim wypadku wprowadzić suplementy i odżywki, a jeśli tak, to z które nich wybrać, na czym się skupić i w co zainwestować.

Najlepszy suplement na początek 

Jednym z najczęściej stosowanych i zalecanych preparatów dla osób początkujących jest kreatyna. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że to właśnie kreatyna jest królową suplementów – i owszem jest to prawda! Jednak bardzo często nasuwa się pytanie, jaki dokładnie rodzaj kreatyny kupić i co osiągniemy dzięki jej stosowaniu?

Co to jest kreatyna?

Kreatyna to naturalna substancja, która znajduje się w naszym organizmie. Wytwarzają je organy m.in. wątroba, nerki oraz mózg. Jednak głównym jej magazynem są mięśnie, w których to ukryte jest około 98% całkowitych zasobów kreatyny.

Tę niezwykłą substancję możemy również dostarczyć wraz z pożywieniem, np. konsumując każdego dnia i w dużych ilościach mięso wołowe. Jednak najprostszym sposobem na uzupełnienie kreatyny to rozpoczęcie odpowiedniej suplementacji, w celu zwiększenia naturalnych jej zasobów w organizmie.

NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI MONOHYDRAT KREATYNY

Najpopularniejsze rodzaje kreatyny

Na rynku możemy spotkać wiele rodzajów kreatyn, najpopularniejsze to:

 • monohydrat kreatyny
 • jabłczan kreatyny
 • krealkalyn
 • orotan kreatyny
 • cytrynian kreatyny
 • chlorowodorek kreatyny

Mając taki wybór preparatów bardzo trudno podjąć osobie początkującej decyzje, w jaki suplement zainwestować. Najbardziej popularną formą kreatyny, po którą sięga większość osób początkujących, ale również zaawansowanych to monohydrat kreatyny. To jedna z najlepiej przebadanych i najprostszych form kreatyn oraz najbardziej ekonomiczna pod względem ceny.

Drugą najpopularniejszą formą jest jabłczan kreatyny, czyli kreatyna wzbogacona o kwas jabłkowy, dzięki, któremu następuje mniejsza retencja, czyli zatrzymanie wody w organizmie. Forma ta najczęściej stosowana jest przez osoby, którym bardzo mocno zależy na odpowiedniej estetyce sylwetki i są np. w trakcie okresu redukcji, w której również warto stosować ten preparat. Trzecim wyborem są zazwyczaj pozostałe formy estryfikowane (HCL) lub miksy różnych kreatyn. Jednak niezależnie na jaką kreatynę się zdecydujemy, każda z nich ma za zadanie wpłynąć na poprawę zdolności wysiłkowych.

Jakie są efekty po kreatynie, co daje kreatyna?

Jakich efektów możemy spodziewać się, stosując kreatynę:

 • lepsza stymulacja syntezy białek mięśniowych, czyli szybsza budowa tkanki mięśniowej
 • działanie antykataboliczne, czyli ochrona przed rozpadem tkanki mięśniowej
 • wpływ na zwiększenie siły mięśniowej
 • zwiększenie wytrzymałości mięśniowej
 • wzrost energii
 • przyrost beztłuszczowej masy ciała

Jaka jest najlepsza kreatyna dla początkujących?

Każda z wymienionych form jest dobra dla osoby początkującej. Niezależnie na jaką formę kreatyny się zdecydujemy, każda z nich ma za zadanie sprzyjać wzrostowi wytrzymałości i siły mięśniowej. Jako substancja silnie ergogeniczna, znacząco może wspomóc każdy trening.

Warto jednak zaznaczyć, że bardzo ważna jest jej odpowiednia suplementacja kreatyny na poziomie 5-10 g dziennie, gdyż spontaniczne i nieregularne stosowanie, nie przyniesie takich efektów, jak przemyślana i odpowiednio dobrana suplementacja.

Tagi

Anna Zięba

Od wielu lat współpracuje z zawodnikami, trenerami. Układam indywidualne plany dietetyczne i treningowe na PoTreningu. Moja specjalizacja to dietetyka, trening i suplementacja.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close