Artykuły

Po jakim czasie widać efekty brania witaminy D?

Witamina D to jeden z najważniejszych składników ludzkiego organizmu, którego odpowiednie stężenie reguluje ogromną ilość procesów biochemicznych. Niedobór tej witaminy jest bardzo powszechny wśród populacji polskiej, stąd też często wspomina się o suplementacji tej witaminy. W takich przypadkach niezbędna okazuje się właśnie suplementacja witaminą D, która wyrównuje niedobory tego składnika i reguluje szereg kontrolowanych przez nią procesów. Ile więc trzeba czekać na efekty stosowania suplementacji witaminą D?

Witamina D – dlaczego warto ją suplementować? 

Witamina D jest składnikiem występującym naturalnie w niewielu źródłach pokarmowych. Oznacza to, że jej realizacja z samego żywienia jest bardzo trudnym zadaniem i większości przypadków praktycznie niemożliwym do osiągnięcia. Dlatego też powstały odpowiednie preparaty, tj. suplementy oraz leki z witaminą D, które mają za zadanie regulować niedobory tego składnika i pomagać w odzyskaniu właściwego samopoczucia i regulacji zdrowotnym wynikających z obecnego stężenia witaminy D.

Witamina D bierze udział w ogromnej ilości procesów w organizmie. Sam jej niedobór może sprzyjać różnym zmianom w regulacji hormonalnej, układu odpornościowego, aparatu ruchu itp. Stąd też suplementacja tym składnikiem wydaje się nawet obowiązkowa. Warto także zaznaczyć, że praktycznie wszystkie korzyści uzyskane z suplementacji witaminą D wynikają z uzupełnienia jej niedoborów, a nie z jej wyższych ilości względem wartości fizjologicznych. Oznacza to, że najlepszą strategią suplementacji witaminą D jest jej stosowanie do osiągnięcia stężenia prawidłowego/idealnego, a potem skupienie się na podtrzymaniu tego stężenia poprzez odpowiednią modyfikację dawki.

TERAZ WIĘCEJ WITAMINY D3 2000 W WIĘKSZYM EKONOMICZNYM OPAKOWANIU 200 CAPS

Jak długo suplementować witaminę D, aby zobaczyć efekty? 

Witamina D jest składnikiem, który nie powinien być stosowany doraźne. Istotna jest regularność suplementacji tą witaminą, aby organizm w dłuższej perspektywie czasu mógł odnieść korzyści zdrowotne. Przeważnie zalecaną dawką dzienną witaminy D jest wartość 2000 j.m. W niektórych przypadkach można stosować jej wyższe wartości, ale takie decyzje warto uprzednio podjąć po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Efekty stosowania witaminy mogą być zauważalne już po 2 tygodniach jej stosowania. Nie są to oczywiście te największe korzyści, gdyż na nie trzeba poczekać nieco dłużej. Po 2 tygodniach można odczuć korzystne zmiany w samopoczuciu i kondycji, natomiast większe zmiany, związane, chociażby z regulacją rytmów dobowych są widoczne po około 1-1,5 miesiąca stosowania regularnej suplementacji witaminy D. Są to oczywiście ramy czasowe przypuszczalne. U każdej osoby mogą one inaczej wyglądać, natomiast trzymając regularność stosowania witaminy, można podobnych zmian oczekiwać po wyżej wymienionym przedziale czasowym.

Czy witaminę D warto suplementować cały rok? 

Witamina D w populacji polskiej jest niezwykle istotnym składnikiem profilaktycznym. Z uwagi na nieduży stopień nasłonecznienia obszaru Polski oraz regularne stosowanie mocnych filtrów przez Polaków, witamina D staje się silnie niedoborowym składnikiem, który warto rozważyć w całorocznej suplementacji. Pomimo tego, że w okresie letnim następuje intensywna synteza tej witaminy, nie jest ona na tyle duża (w Polsce), aby móc zabezpieczyć potrzeby organizmu w przedziale całego roku. Warto więc skontaktować się ze specjalistą i rozważyć regularne suplementowanie witaminy D.

Tagi

Mateusz Jagielski-Szczypik

Dietetyk kliniczny z elementami dietetyki sportowej oraz trener przygotowania motorycznego, specjalizuję się w żywieniu i treningu w zaburzeniach hormonalnych, głównie w chorobach Hashimoto i chorobach tarczycy. Autor licznych artykułów w tematyce dietetyki i suplementacji. Na co dzień pomagam osobom odzyskać zdrowie poprzez dietę i odpowiednio przygotowany trening. Prowadzę również treningi motoryczne z dziećmi, by niwelować nieprawidłowe wzorce ruchowe i postawę.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close