Artykuły

VITARGO w sportach siłowych i wytrzymałościowych

Większość sportowców sięga po jadłospisy składające się przeważnie z węglowodanów. Jest ku temu wiele uzasadnień, na przykład wpływ wysokiej podaży węglowodanów na zdolność mięśni do magazynowania glikogenu, czyli wewnętrznych zasobów energii.

VITARGO dla sportowców

Z myślą właśnie o sportowcach czerpiących energię z „węgli” powstał produkt VITARGO, który charakteryzuje się szybką przyswajalnością, a tym samym, szybkimi dostawami glukozy dla mięśni i układu nerwowego. Co ważne, w nowej postaci VITARGO ALLNUTRITION, doładowany jest elektrolitami, które utrzymują nawodnienie.

Z czego powstaje VITARGO?

Vitargo jest suplementem diety opartym na hydrolizowanej skrobi kukurydzianej. Hydrolizowana skrobia jest łatwostrawna i ma tendencję do powodowania mniejszej ilości problemów żołądkowych w porównaniu z niektórymi innymi źródłami węglowodanów w napojach i pożywieniu. Jest też bezglutenowa, co jest korzystne dla sportowców z nietolerancjami pokarmowymi.

Mimo braku cukru daje bardzo szybki zastrzyk energii. Składa się ona prawie wyłącznie z amylopektyny, która jest łatwo rozpuszczalna w wodzie, dzięki czemu VITARGO jest bezproblemowe w przygotowaniu.

VITARGO w sportach siłowych

W sportach siłowych, czyli dwu- i trójboju, konkurencjach strongman, kulturystyce, czy fitness i gimnastyce, skrobia hydrolizowana ma znaczenie zarówno w trakcie długich jednostek treningowych, jak i po wysiłku.

W trakcie intensywnych treningów siłowych głównym źródłem energii dla mięśni zazwyczaj jest glikogen. Kiedy poziom glikogenu spada, rośnie zmęczenie i spada siła oraz moc. Hydrolizowana skrobia jest szybkim źródłem glukozy, zatem może pozwolić mięśniom pracować z wysoką intensywnością dłużej.

Ze względu na swoje właściwości VITARGO przyspiesza proces uzupełniania zapasów glikogenu w mięśniach również po skończonej aktywności. Może to wpłynąć na proces regeneracji oraz dochodzenia do siebie przed kolejną jednostką treningową, czy przed pracą.

VITARGO w sportach wytrzymałościowych

Sporty wytrzymałościowe, np. długodystansowe bieganie czy kolarstwo i triathlon, pływanie, ale także niektóre dyscypliny sportów zespołowych, sportów walki, tenis i wiele innych, to szczególne grupy, jeśli chodzi o wskazania do stosowania napojów węglowodanowych.

Warto zwracać w tych przypadkach na VITARGO, ponieważ wolniejsze, w porównaniu do sacharozy czy dekstrozy, uwalnianie glukozy do krwi z tego produktu wspiera utrzymywanie wysokiego poziomu energii przez cały czas trwania wysiłku. Trening wytrzymałościowy może trwać nawet 3 – 4 godziny, zatem kluczowe jest, aby nie zasłabnąć pod jego koniec, gdyż grozi to kontuzją.

Podobnie jak w sportach siłowych, również w dyscyplinach wytrzymałościowych VITARGO można wykorzystać jako napój poprzedzający posiłek zaraz po jednostce treningowej. Dzięki temu ułatwić sobie można choćby dotarcie do domu, które przy wyczerpaniu fizycznym nie zawsze jest łatwe.

VITARGO doładowane elektrolitami

Elektrolity, takie jak sód, potas, wapń i magnez, które dodano do VITARGO ENERGY, są niezbędne dla sportowców wszystkich dyscyplin i na wszelkim poziomie zaawansowania.

  • Sód zapobiega nadmiernej utracie płynów. 
  • Potas jest kluczowy dla regulacji ciśnienia, wapń wpływa na skurcze mięśni i przewodzenie sygnałów międzykomórkowych.
  • Magnez jest niezbędny do kontroli napięcia mięśni.

Niedobory tych składników podczas intensywnego wysiłku mogą prowadzić do bolesnych, niekontrolowanych kurczów, osłabienia, czy nawet nieregularnego rytmu serca.

Materiał reklamowy.

Źródła:

Bourdas, Dimitrios I et al. “Meta-Analysis of Carbohydrate Solution Intake during Prolonged Exercise in Adults: From the Last 45+ Years’ Perspective.” Nutrients vol. 13,12 4223. 24 Nov. 2021, doi:10.3390/nu13124223

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close