Artykuły

Witamina C – czy tabletki musujące działają?

Istotną pomoc w odżywianiu organizmu witaminą C stanowią suplementy diety o wysokich dawkach oraz atrakcyjnych smakowo formach.  Mogą one nie tylko zaspokoić całe dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę, ale również złagodzić uczucie pragnienia w ciągu dnia. Jednym z takich produktów jest witamina C w postaci tabletek musujących.

Jak działa witamina C?

Witamina C znana jest również jako kwas askorbinowy i wykazuje szereg aktywności biologicznych w organizmie. Odgrywa ważną rolę w syntezie kolagenu, czyli białka budującego niemal wszystkie tkanki ludzkiego ciała. Ułatwia wchłanianie żelaza z diety, które niezbędne jest do transportu tlenu z płuc do tkanek. Ponadto organizm potrzebuje jej do wytwarzania karnityny, czyli aminokwasu biorącego udział w pozyskiwaniu energii z tłuszczy. Nie sposób nie wspomnieć również o właściwościach antyoksydacyjnych witaminy C. Dzięki nim uczestniczy w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym wynikającym ze złej diety, czy niehigienicznego stylu życia, a także negatywnego oddziaływania na organizm niektórych czynników zewnętrznych.

 Gdzie występuje witamina C?

Witamina C jest jedną z witamin rozpuszczalnych w wodzie, której organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. To między innymi dla niej warto sięgać po 5 lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie. Głównymi jej źródłami są bowiem takie produkty jak: części zielone pietruszki, różne rodzaje papryki, pomidory, brokuły, czy czarne porzeczki, owoce kiwi i truskawki oraz cytrusy. Coraz częściej pozyskać tę witaminę można również spożywając produkty wzbogacone na etapie produkcji (zazwyczaj napoje).

Zaspokojenie zapotrzebowania na kwas askorbinowy może być jednak dużo łatwiejsze za pośrednictwem suplementów diety. Najczęściej zawierają one dawki adekwatne do poziomu dziennego zapotrzebowania lub wyższe. Dostępne są zarówno w postaci kapsułek i tabletek, jak i proszku, czy tabletek musujących.

Jak wybrać odpowiednią postać witaminy C?

Szukając produktu, który ma pomóc w dostarczaniu odpowiednich ilości witaminy C do organizmu, warto chociaż częściowo kierować się własną wygodą i preferencjami dotyczącymi sposobu konsumpcji. Pomoże to utrzymać systematyczność spożycia i stabilność poziomu kwasu askorbinowego w organizmie.

Jedną z postaci fizycznych suplementów z witaminą C, które przypaść do gustu mogą nawet najbardziej wymagającym konsumentom, jest postać tabletek musujących. Stosowane mogą być zarówno przez osoby z trudnościami w połykaniu tabletek, jak i osoby nieprzepadające za smakiem „czystej” witaminy C w proszku. Pozwalają one na przygotowanie smacznego i orzeźwiającego napoju, dzięki czemu mogą stanowić alternatywę dla słodzonych cukrem napojów gazowanych. Warto dodać, że tabletki musujące działają tak, jak pozostałe formy suplementacji i mogą skutecznie pomagać w regulacji stanu odżywienia tą witaminą.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close