Artykuły

Ashwagandha – naturalny sposób na stres

Withania somnifera, tak po łacinie nazywamy ashwagandhę, to najważniejsza roślina lecznicza Ajurwedy. 

Ashwagandha to krzew, którego różne części (jagody, liście i korzenie) były używane przez praktykujących Ajurwedę, jako ludowe środki lecznicze lub jako afrodyzjaki i diuretyki. Ashwagandha to tradycyjny lek ziołowy, stosowany już od ponad 4000. lat w Indiach m.in. w celu poprawy zdolności do radzenia sobie ze stresem!

W czym może pomóc ashwagandha?

Ashwagandha w Ajurweda jest klasyfikowana jako rasayana (odmładzanie) i ma mieć zdolności do promowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Stosowanie ma odmłodzić organizm i zwiększyć długowieczność. Ma mieć szeroki zakres działania. Była stosowana we wspieraniu leczenia prawie wszystkich schorzeń, które dotykają zdrowie człowieka.

Ashwagandha, jako roślina, pochodzi z Indii i Afryki północnej. Współcześnie izolowane z niej składniki aktywne nazywane są witanolidami. 

Ashwagandha jest często nazywana adaptogenem, czyli środkiem pomagającym naszemu organizmowi radzić sobie z codziennym stresem. 

W ten oto sposób przeszliśmy od wstępu do omówienia zagadnienia tytułu artykułu. 

Ashwagandha – naturalny sposób na stres 

Faktycznie w oparciu o ponad tysiącletnią tradycję i najnowsze doniesienia naukowe, możemy powiązać ashwagandhę ze zmniejszaniem oddziaływania stresu na nasz organizm. 

Ashwagandha jest m.in. stosowana w leczeniu stanów lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej, czy też zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). 

Gdy wielokrotnie badano zastosowanie suplementacji ashwagandhą w walce ze stresem, niezwykle często odnotowywano znaczący – nawet do 50% – spadek najbardziej znanego hormonu stresu – kortyzolu. I to potwierdzało się zarówno u osób aktywnych ruchowo, jak i tych prowadzących siedzący tryb życia. 

Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ nasze ciało wytwarza jego duże ilości głównie w odpowiedzi na czynnik stresowy oraz wtedy, gdy poziom cukru we krwi spada – co jest również wskaźnikiem dla naszego organizm, że coś dzieje się w niecodzienny sposób – czytaj – znów stres! 

Uwaga poboczna – stale podwyższony poziom kortyzolu prowadzi do niekorzystnych zmian w naszej sylwetce!

Widzimy więc, że ashwagandha może obniżać poziom hormonu stresu. Na tym jednak nie koniec jego wpływu na jej zdolności do walki ze stresem. 

Ponownie – wielokrotnie udowodniono, że suplementacja ashwagandhą może zmniejszać sposób, w jaki ludzie odczuwają stres. 

I tak notuje się m.in.: 

  • zmniejszanie subiektywnych, negatywnych odczuć związanych z problemami i zdarzeniami osobistymi,
  • poprawę zdolności ludzi do radzenia sobie z problemami, 
  • zmniejszenie występowania i siły nastrojów depresyjnych, 
  • zmniejszenie występowania i siły nastrojów lękowych. 

Widzimy więc, że faktycznie ashwagandha dla dużej ilości osób, może okazać się naturalnym sposobem na stres. A jeśli nawet całkowicie nie zlikwiduje jego negatywnego skutku na organizm, to może pomóc w lepszym radzeniu sobie z nim!

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close