Withania somnifera, tak po łacinie nazywamy ashwagandhę, to najważniejsza roślina lecznicza Ajurwedy.
![ashwagandha]()
- W czym może pomóc ashwagandha?
- Ashwagandha - naturalny sposób na stres
- Podsumowanie
Ashwagandha to krzew, którego różne części (jagody, liście i korzenie) były używane przez praktykujących Ajurwedę, jako ludowe środki lecznicze lub jako afrodyzjaki i diuretyki. Ashwagandha to tradycyjny lek ziołowy, stosowany już od ponad 4000. lat w Indiach m.in. w celu poprawy zdolności do radzenia sobie ze stresem!
W czym może pomóc ashwagandha?
Ashwagandha w Ajurweda jest klasyfikowana jako rasayana (odmładzanie) i ma mieć zdolności do promowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Stosowanie ma odmłodzić organizm i zwiększyć długowieczność. Ma mieć szeroki zakres działania. Była stosowana we wspieraniu leczenia prawie wszystkich schorzeń, które dotykają zdrowie człowieka.
Ashwagandha, jako roślina, pochodzi z Indii i Afryki północnej. Współcześnie izolowane z niej składniki aktywne nazywane są witanolidami.
Ashwagandha jest często nazywana adaptogenem, czyli środkiem pomagającym naszemu organizmowi radzić sobie z codziennym stresem.
W ten oto sposób przeszliśmy od wstępu do omówienia zagadnienia tytułu artykułu.
![stres]()
Ashwagandha - naturalny sposób na stres
Faktycznie w oparciu o ponad tysiącletnią tradycję i najnowsze doniesienia naukowe, możemy powiązać ashwagandhę ze zmniejszaniem oddziaływania stresu na nasz organizm.
Ashwagandha jest m.in. stosowana w leczeniu stanów lękowych, choroby afektywnej dwubiegunowej, czy też zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Gdy wielokrotnie badano zastosowanie suplementacji ashwagandhą w walce ze stresem, niezwykle często odnotowywano znaczący - nawet do 50% - spadek najbardziej znanego hormonu stresu - kortyzolu. I to potwierdzało się zarówno u osób aktywnych ruchowo, jak i tych prowadzących siedzący tryb życia.
Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ nasze ciało wytwarza jego duże ilości głównie w odpowiedzi na czynnik stresowy oraz wtedy, gdy poziom cukru we krwi spada - co jest również wskaźnikiem dla naszego organizm, że coś dzieje się w niecodzienny sposób - czytaj - znów stres!
Uwaga poboczna - stale podwyższony poziom kortyzolu prowadzi do niekorzystnych zmian w naszej sylwetce!
Widzimy więc, że ashwagandha może obniżać poziom hormonu stresu. Na tym jednak nie koniec jego wpływu na jej zdolności do walki ze stresem.
Ponownie - wielokrotnie udowodniono, że suplementacja ashwagandhą może zmniejszać sposób, w jaki ludzie odczuwają stres.
I tak notuje się m.in.:
- zmniejszanie subiektywnych, negatywnych odczuć związanych z problemami i zdarzeniami osobistymi,
- poprawę zdolności ludzi do radzenia sobie z problemami,
- zmniejszenie występowania i siły nastrojów depresyjnych,
- zmniejszenie występowania i siły nastrojów lękowych.
Podsumowanie
Widzimy więc, że faktycznie ashwagandha dla dużej ilości osób, może okazać się naturalnym sposobem na stres. A jeśli nawet całkowicie nie zlikwiduje jego negatywnego skutku na organizm, to może pomóc w lepszym radzeniu sobie z nim!
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.