W realnym życiu bardzo rzadko zdarza się tak, że pod trening dostosowujemy cały nasz dzień. Na to mogą pozwolić sobie najczęściej wyłącznie profesjonalni zawodnicy. Reszta wpasowuje trening w swój plan dnia.
Zazwyczaj ćwiczymy zatem albo rano, albo późnym popołudniem/wieczorem. Zarówno poranna pora, gdy jesteśmy jeszcze nie do końca obudzeni, jak i wieczorny czas, gdy jesteśmy już zmęczeni po całym dniu pracy/nauki, sprawiają, że trening nie zawsze pójdzie tak, jak planowaliśmy…
Czasami, aby to zwalczyć, sięgamy po kawę, jednak większość z nas wybiera przedtreningówkę , gdyż z reguły pozwala połączyć możliwość wykonania lepszego treningu dzięki pobudzeniu, ale także bardziej efektywnego przepracowania tego czasu dzięki innym, zawartym w przedtreningówkach składnikom.
Czym jest przedtreningówka? Czy warto stosować suplementy typu pre workout? Jednak sama energia do ćwiczeń to nie wszystko! Co powinny zawierać w swoim składzie? Kiedy przedtreningówki powinny być stosowane? Główne zalety korzystania z preparatów przedtreningowych Czy przedtreningówki są bezpieczne? Czego powinienem oczekiwać od przedtreningówki?
Czym jest przedtreningówka?
Suplement przedtreningowy jest produktem wieloskładnikowym i działającym w wielu kierunkach. Bardzo często w swoim składzie posiada substancje wykazujące działanie stymulujące układ nerwowy - najczęściej dzięki zawartości kofeiny, tauryny i tyrozyny. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej.
Często przedtreningówka zawiera również substancje z grupy no-boosterów, które mają zdolność pobudzenia produkcji tlenku azotu i między innymi pomagają uzyskać efekt pompy mięśniowe. Tutaj najczęściej stosuje się argininę i cytrulinę. To jednak ciągle wierzchołek góry lodowej.
Dzięki przedtreningówce możemy lepiej odżywiać pracujące w trakcie treningu mięśnie. Duża część przedtreningówek zawiera również substancje przyczyniające się do rozpoczęcia kaskad anabolicznych - przyrostu mięśni - tutaj najczęściej stosuje się wolne aminokwasy, jak np. BCAA oraz ograniczające skalę procesów katabolicznych, czyli rozpadu tkanki mięśniowej - w tym aspekcie często wykorzystuje się glutaminę czy wspomniane już: BCAA i taurynę.
Mówiąc jednym zdaniem: suplementy przedtreningowe pozwalają na wykonywanie efektywniejszych treningów i to zarówno pod względem samej energii do ćwiczeń, jak i optymalizacji środowiska pracy mięśni.
Czy warto stosować suplementy typu pre workout?
Osoby, które stosują regularnie przedtreningówki, bez wątpienia odpowiedzą, że warto. A większość z tych, którzy jeszcze ich nie stosowali, po włączeniu do swojej suplementacji, potwierdzi pierwsze zdanie. Działanie substancji zawartych w przedtreningówce pozwala na to, aby organizm na każdym treningu dawał z siebie 100% możliwości! A często nawet więcej...!
Oznacza to, że gdy brakuje sił i ochoty na trening, gdy motywacja do treningów spada, przedtreningówka z powodzeniem pomoże “odnaleźć właściwą drogę na trening”, podnosząc możliwości wysiłkowe.
Nie należy jednak stosować jej jako remedium na inne błędy treningowo-żywieniowe oraz regeneracyjne. Na sukces musi składać się kompletny i prawidłowy obraz, czyli treningi muszą zostać odpowiednio dobrane do zdolności regeneracyjnych w danym okresie, a to musi być dodatkowo wspierane przez właściwe odżywianie!
Jednak sama energia do ćwiczeń to nie wszystko!
Pamiętajmy, że przedtreningówki zawierają najczęściej również wiele substancji o działaniu ergogenicznym (najbardziej chyba znane to kreatyna i choćby beta-alanina). Dzięki takim substancjom działanie przedtreningówki będzie mogło także, w bezpośredni sposób, mieć wpływ na rozwój masy mięśniowej, siły, czy też poprawiać wytrzymałość mięśniową.
Co powinny zawierać w swoim składzie?
Tutaj pomysłowość producentów suplementów jest przeogromna, ale również oczekiwania klientów są takie. Najczęściej przedtreningówka zbudowana jest w oparciu o substancje, które wzajemnie uzupełniają swoją misję, wywierając wielokierunkowe działanie, wspierające wysiłek sportowca/osoby ćwiczącej.
Z reguły znajduje się w nim:
kompleks składników pobudzających - np. kofeina , guarana, tauryna, tyrozyna,
kompleks składników umożliwiających większą produkcję tlenku azotu - np. cytrulina, arginina,
kompleks składników o działaniu anabolicznym i antykatabolicznym - np. BCAA, EAA, tauryna, HMB, glutamina,
komplet substancje o działaniu ergogenicznym - np. kreatyna, beta-alanina .
Nie zawsze jednak tak się dzieje. Nie wszyscy bowiem oczekują, aby przedtreningówka zapewniała każdą z ww. akcji. Można zatem spotkać przedtreningówki pozbawione np. kompleksu składników pobudzających albo tych bez substancji zwiększających produkcję tlenku azotu. Jest spory wybór. Wszystko po to, aby ćwiczący mógł dostosować idealnie dla siebie przedtreningówkę i połączyć to z obecnym celem treningowym. Zanim zakupisz zatem przedtreningówkę, dobrze zastanów się, w jakim celu chcesz ją stosować.
Kiedy przedtreningówki powinny być stosowane?
Niektórzy stosujący przedtreningówki, korzystają z nich przed każdym treningiem. Istnieje również grupa osób, które wykorzystują ją wyłącznie przed tymi treningami, które są najtrudniejsze albo wtedy, gdy są najbardziej zmęczeni.
Jak sama nazwa wskazuje, przedtreningówka jest preparatem do stosowania przed większym wysiłkiem, głównie siłowym. Najlepiej spożyć ją na 40-60 minut przed treningiem siłowym . W ten sposób upewnijmy się, że substancje aktywne z niej na treningu znajdą się w odpowiedniej ilości w krwiobiegu i będą mogły zostać optymalnie wykorzystane m.in. przez pracujące mięśnie.
Pamiętajmy jednak o tym, aby dłużej trawiony posiłek przed treningiem, został spożyty w znacznym oddaleniu od niego - np. 2 h przed treningiem. W przeciwnym przypadku ciągle niestrawiony pokarm, zalegający w żołądku, może spowalniać uwalnianie składników przedtreningówki i może się okazać, że np. pobudzenie przyjdzie znacznie później - po treningu.
Główne zalety korzystania z preparatów przedtreningowych
Suplementy przedtreningowe potencjalnie mogą wykazywać następujące działania, zarówno krótkotrwałe, jak i dalekosiężne, wspierające wysiłek sportowca:
Większe pobudzenie
Zwiększenie produkcji tlenku azotu - możliwość odczucia większej pompy na treningu
Lepsza motywacja do działania
Większa koncentracja na treningu
Działanie anaboliczne
Działanie antykataboliczne
Lepsze odżywianie pracujących mięśni
Działanie ergogeniczne
Wzrost masy mięśniowej
Przyrost siły mięśni
Oddalenie i zmniejszenie odczucia zmęczenia
Wspomaganie regeneracji potreningowej.
Czy przedtreningówki są bezpieczne?
Wszystkie legalnie sprzedawane w Polsce suplementy, wliczając to przedtreningówki, zawierają jedynie składniki dopuszczone do spożycia. Nie dotyczy to serwisów aukcyjnych.
Należy jednak zaznaczyć, że niektóre składniki przyjęte w nadmiarze, np. wielokrotnie wspominana już kofeina, mogą powodować problemy zdrowotne np. wzrost ciśnienia tętniczego krwi, u osób mających problem tego typu.
W przypadku rozpoczynania przygody ze stosowaniem przedtreningówki warto zaczynać od złotej zasady, która mówi: stosujemy najmniejszą skuteczną dawkę. W ten sposób sprawdzamy naszą reakcję na poszczególne składniki przedtreningówki i jednocześnie z czasem, gdy będziemy potrzebowali większego jej działania np. w przypadku większego zmęczenia, będziemy mieli możliwość, bezpiecznego zwiększenia jej dawkowania do wartości wskazanych docelowo przez producenta.
Ogólnie mówiąc osoby zdrowe, spożywające w zalecanych przez producenta dawkach suplement przedtreningowy, nie mają się zatem czego obawiać.
Czego powinienem oczekiwać od przedtreningówki?
Działanie przedtreningówki jest zarówno doraźne, szybkie, tutaj należy wspomnieć o pobudzeniu, większej motywacji na treningu, lepszej koncentracji, mniejszym zmęczeniu w trakcie jego wykonywania, większej wytrzymałości mięśniowej, a jeśli suplement zawiera kompleks składników nastawionych na przyrost produkcji tlenku azotu również pompy mięśniowej oraz długofalowe tj. przyrost mięśni, lepszą regenerację potreningową, przyrost siły.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.