Artykuły

Co to jest tauryna? Poznaj opinie i jakie ma działanie

Podstawą utrzymania zdrowia jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów. Skupmy się dziś na proteinach, które są źródłem aminokwasów w tym tauryny.

Dobrze zbilansowana dieta  powinna zawierać źródła pełnowartościowego białka, co pozwala  na dostarczenie wszystkich niezbędnych aminokwasów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególnie narażone na niedobory tych składników są osoby stosujące diety wegańskie.

Tauryna istotna dla wegan

Poprawnie zbilansowane diety wegetariańskie i wegańskie uważane są za niezwykle zdrowe. Jednak w nawet najlepiej ułożonym jadłospisie może zabraknąć niektórych składników odżywczych, które nie występują w powszechnych pokarmach pochodzenia roślinnego, a które powinny być do organizmu dostarczone w odpowiedniej ilości.

Jednym z takich elementów jest tauryna. 

Tauryna to kwas 2-aminoetanosulfonowy. Aminokwas, który występuje głównie w tkankach zwierzęcych. Możemy go znaleźć w produktach, takich jak mięso, ryby, drób, produkty mleczne. Organizm ludzki ma zdolność do wytwarzania tauryny, głównie w wątrobie, jednak ilość ta nie pokrywa zapotrzebowania na ten składnik. W naszym ciele ten aminokwas w najwyższym stężeniu można spotkać w sercu, mięśniach, oczach oraz mózgu.

Suplementacja tauryną jest powszechna wśród sportowców w tym sportów siłowych, czy osób pracujących umysłowo.

Dlaczego warto brać taurynę?

Powodem jest fakt, że taurynę charakteryzuje bardzo zróżnicowane działanie:

  • antykataboliczne, bierze udział w transporcie i magazynowaniu azotu, który jest niezbędny do regeneracji tkanek, uszkodzonych podczas treningu. Zapobiega „zjadaniu” mięśni przez własny organizm,
  • anaboliczne  czyli budulcowe,  tauryna jest jedną z tych cegiełek, która ma wpływ na budowanie tkanki mięśniowej, dodatkowo transportuje kreatynę, która wpływa na regenerację i przyrost masy mięśniowej. 
  • wspomaganie trawienia poprzez tworzenie soli żółciowych,
  • przeciwdziałanie wzrostowi poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi i wątrobie,
  • ma wpływ na poprawę zdrowia sercowo- naczyniowego. Tauryna może wpływać na zapobieganie zaburzeniom rytmu serca. Bierze udział w transporcie jonów, co z kolei wpływa na aktywność elektryczną serca.
  • ochrona wzroku. Tauryna może chronić siatkówkę oka przed uszkodzeniem utleniaczami oraz jasnym światłem.
  • wspomaga działanie układu nerwowego, wpływa na lepszą koncentrację, funkcje poznawcze oraz lepsze zapamiętywanie.

To tylko niektóre z wielu funkcji, jakie tauryna pełni w naszym organizmie.

Tauryna często spotykana jest w składzie napojów energetycznych. Powodem dodawania tego składnika do napojów jest fakt, iż tauryna może zmniejszać skutki nadużywania kofeiny.

Suplementacja tauryną niesie wiele korzyści zdrowotnych. Jej wielokierunkowe działanie sprawia, że nie tylko sportowcy, ale także osoby nieuprawiające aktywności fizycznej, powinny dbać o utrzymanie odpowiedniego poziomu tej substancji w organizmie.

Warto zaznaczyć, że tauryna wykorzystywana do produkcji suplementów w większości wytwarzana jest syntetycznie, nie jest pochodzenia zwierzęcego, co może być istotną informacją dla wegetarian i wegan.

Źródła:

Tagi

ALLNUTRITION

Bez względu czy siłownia jest Twoim drugim domem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, marka Allnutrition spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy produkt musi być odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również
Zamknij
Back to top button
Close