Artykuły

Najlepsza przedtreningówka. Jaką przedtreningówkę wybrać?

W realnym życiu bardzo rzadko zdarza się tak, że pod trening dostosowujemy cały nasz dzień. Na to mogą pozwolić sobie najczęściej wyłącznie profesjonalni zawodnicy. Reszta wpasowuje trening w swój plan dnia.

Zazwyczaj ćwiczymy zatem albo rano, albo późnym popołudniem/wieczorem. Zarówno poranna pora, gdy jesteśmy jeszcze nie do końca obudzeni, jak i wieczorny czas, gdy jesteśmy już zmęczeni po całym dniu pracy/nauki, sprawiają, że trening nie zawsze pójdzie tak, jak planowaliśmy… Czasami, aby to zwalczyć, sięgamy po kawę, jednak większość z nas wybiera przedtreningówkę, gdyż z reguły pozwala połączyć możliwość wykonania lepszego treningu dzięki pobudzeniu, ale także bardziej efektywnego przepracowania tego czasu dzięki innym, zawartym w przedtreningówkach składnikom. 

Czym jest przedtreningówka?

Suplement przedtreningowy jest produktem wieloskładnikowym i działającym w wielu kierunkach. Bardzo często w swoim składzie posiada substancje wykazujące działanie stymulujące układ nerwowy – najczęściej dzięki zawartości kofeiny, tauryny i tyrozyny. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej. 

Często przedtreningówka zawiera również substancje z grupy no-boosterów, które mają zdolność pobudzenia produkcji tlenku azotu i między innymi pomagają uzyskać efekt pompy mięśniowe. Tutaj najczęściej stosuje się argininę i cytrulinę. To jednak ciągle wierzchołek góry lodowej. 

Dzięki przedtreningówce możemy lepiej odżywiać pracujące w trakcie treningu mięśnie. Duża część przedtreningówek zawiera również substancje przyczyniające się do rozpoczęcia kaskad anabolicznych – przyrostu mięśni – tutaj najczęściej stosuje się wolne aminokwasy, jak np. BCAA oraz ograniczające skalę procesów katabolicznych, czyli rozpadu tkanki mięśniowej – w tym aspekcie często wykorzystuje się glutaminę czy wspomniane już: BCAA i taurynę. 

Mówiąc jednym zdaniem: suplementy przedtreningowe pozwalają na wykonywanie efektywniejszych treningów i to zarówno pod względem samej energii do ćwiczeń, jak i optymalizacji środowiska pracy mięśni.

Czy warto stosować suplementy typu pre workout?

Osoby, które stosują regularnie przedtreningówki, bez wątpienia odpowiedzą, że warto. A większość z tych, którzy jeszcze ich nie stosowali, po włączeniu do swojej suplementacji, potwierdzi pierwsze zdanie. Działanie substancji zawartych w przedtreningówce pozwala na to, aby organizm na każdym treningu dawał z siebie 100% możliwości! A często nawet więcej…! 

Oznacza to, że gdy brakuje sił i ochoty na trening, gdy motywacja do treningów spada, przedtreningówka z powodzeniem pomoże “odnaleźć właściwą drogę na trening”, podnosząc możliwości wysiłkowe. 

Nie należy jednak stosować jej jako remedium na inne błędy treningowo-żywieniowe oraz regeneracyjne. Na sukces musi składać się kompletny i prawidłowy obraz, czyli treningi muszą zostać odpowiednio dobrane do zdolności regeneracyjnych w danym okresie, a to musi być dodatkowo wspierane przez właściwe odżywianie! 

Jednak sama energia do ćwiczeń to nie wszystko!

Pamiętajmy, że przedtreningówki zawierają najczęściej również wiele substancji o działaniu ergogenicznym (najbardziej chyba znane to kreatyna i choćby beta-alanina). Dzięki takim substancjom działanie przedtreningówki będzie mogło także, w bezpośredni sposób, mieć wpływ na rozwój masy mięśniowej, siły, czy też poprawiać wytrzymałość mięśniową. 

Co powinny zawierać w swoim składzie?

Tutaj pomysłowość producentów suplementów jest przeogromna, ale również oczekiwania klientów są takie. Najczęściej przedtreningówka zbudowana jest w oparciu o substancje, które wzajemnie uzupełniają swoją misję, wywierając wielokierunkowe działanie, wspierające wysiłek sportowca/osoby ćwiczącej.

Z reguły znajduje się w nim: 

 • kompleks składników pobudzających – np. kofeina, guarana, tauryna, tyrozyna,
 • kompleks składników umożliwiających większą produkcję tlenku azotu – np. cytrulina, arginina, 
 • kompleks składników o działaniu anabolicznym i antykatabolicznym – np. BCAA, EAA, tauryna, HMB, glutamina,
 • komplet substancje o działaniu ergogenicznym – np. kreatyna, beta-alanina.

Nie zawsze jednak tak się dzieje. Nie wszyscy bowiem oczekują, aby przedtreningówka zapewniała każdą z ww. akcji. Można zatem spotkać przedtreningówki pozbawione np. kompleksu składników pobudzających albo tych bez substancji zwiększających produkcję tlenku azotu. Jest spory wybór. Wszystko po to, aby ćwiczący mógł dostosować idealnie dla siebie przedtreningówkę i połączyć to z obecnym celem treningowym. Zanim zakupisz zatem przedtreningówkę, dobrze zastanów się, w jakim celu chcesz ją stosować.

Kiedy przedtreningówki powinny być stosowane?

Niektórzy stosujący przedtreningówki, korzystają z nich przed każdym treningiem. Istnieje również grupa osób, które wykorzystują ją wyłącznie przed tymi treningami, które są najtrudniejsze albo wtedy, gdy są najbardziej zmęczeni.

Jak sama nazwa wskazuje, przedtreningówka jest preparatem do stosowania przed większym wysiłkiem, głównie siłowym. Najlepiej spożyć ją na 40-60 minut przed treningiem siłowym. W ten sposób upewnijmy się, że substancje aktywne z niej na treningu znajdą się w odpowiedniej ilości w krwiobiegu i będą mogły zostać optymalnie wykorzystane m.in. przez pracujące mięśnie.

Pamiętajmy jednak o tym, aby dłużej trawiony posiłek przed treningiem, został spożyty w znacznym oddaleniu od niego – np. 2 h przed treningiem. W przeciwnym przypadku ciągle niestrawiony pokarm, zalegający w żołądku, może spowalniać uwalnianie składników przedtreningówki i może się okazać, że np. pobudzenie przyjdzie znacznie później – po treningu.

Główne zalety korzystania z preparatów przedtreningowych

Suplementy przedtreningowe potencjalnie mogą wykazywać następujące działania, zarówno krótkotrwałe, jak i dalekosiężne, wspierające wysiłek sportowca:

 • Większe pobudzenie
 • Zwiększenie produkcji tlenku azotu – możliwość odczucia większej pompy na treningu
 • Lepsza motywacja do działania
 • Większa koncentracja na treningu
 • Działanie anaboliczne
 • Działanie antykataboliczne
 • Lepsze odżywianie pracujących mięśni
 • Działanie ergogeniczne 
 • Wzrost masy mięśniowej
 • Przyrost siły mięśni
 • Oddalenie i zmniejszenie odczucia zmęczenia
 • Wspomaganie regeneracji potreningowej.

Czy przedtreningówki są bezpieczne?

Wszystkie legalnie sprzedawane w Polsce suplementy, wliczając to przedtreningówki, zawierają jedynie składniki dopuszczone do spożycia. Nie dotyczy to serwisów aukcyjnych.

Należy jednak zaznaczyć, że niektóre składniki przyjęte w nadmiarze, np. wielokrotnie wspominana już kofeina, mogą powodować problemy zdrowotne np. wzrost ciśnienia tętniczego krwi, u osób mających problem tego typu. 

W przypadku rozpoczynania przygody ze stosowaniem przedtreningówki warto zaczynać od złotej zasady, która mówi: stosujemy najmniejszą skuteczną dawkę. W ten sposób sprawdzamy naszą reakcję na poszczególne składniki przedtreningówki i jednocześnie z czasem, gdy będziemy potrzebowali większego jej działania np. w przypadku większego zmęczenia, będziemy mieli możliwość, bezpiecznego zwiększenia jej dawkowania do wartości wskazanych docelowo przez producenta. 

Ogólnie mówiąc osoby zdrowe, spożywające w zalecanych przez producenta dawkach suplement przedtreningowy, nie mają się zatem czego obawiać. 

Czego powinienem oczekiwać od przedtreningówki?

Działanie przedtreningówki jest zarówno doraźne, szybkie, tutaj należy wspomnieć o pobudzeniu, większej motywacji na treningu, lepszej koncentracji, mniejszym zmęczeniu w trakcie jego wykonywania, większej wytrzymałości mięśniowej, a jeśli suplement zawiera kompleks składników nastawionych na przyrost produkcji tlenku azotu również pompy mięśniowej oraz długofalowe tj. przyrost mięśni, lepszą regenerację potreningową, przyrost siły. 

Jaką przedtreningówkę wybrać?

ALLNUTRITION Pre Workout Pro Series 600 g

Przedtreningówka ALLNUTRITION PRE WORKOUT zawiera w sobie wszystko, co potrzebne w okresie przedtreningowym, aby wkręcić organizm na wysokie obroty. 

Jej skład został zaprojektowany z myślą nawet o sportowcach wyczynowych (choć oczywiście skorzystają na nim również osoby ćwiczące amatorsko), dając na treningu kompleksowe wsparcie zwłaszcza w przypadku bardzo trudnych treningów. 

Produkt doskonale pobudza, wzmaga efekt pompy mięśniowej, podtrzymując koncentrację przez cały czas treningu. Na dodatkową uwagę zasługuje uzupełnienie przedtreningówki o aminokwasy rozgałęzione BCAA, jak i elektrolity, dzięki czemu ta przedtreningówka znakomicie sprawdzi się jako wsparcie procesów anabolicznych oraz podczas treningów w wysokiej temperaturze. 

Tagi

Zbyszko Tarczewski

Twórca i Redaktor Naczelny magazynów: polski - Perfect Body i międzynarodowy - Perfect Body Elite. Autor ponad 350. artykułów z dziedziny fitness, zdrowia, sportów sylwetkowych i siłowych, diety oraz suplementacji. Recenzent wszystkim wydawanych artykułów w ww. magazynach.

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close