Artykuły

Chcesz schudnąć? Sięgnij po spalacz tłuszczu!

Chudnięcie uzależnione jest od szeregu czynników, które mają przybliżyć organizm do deficytu kalorycznego i zużywania tłuszczowych zapasów energii. Czynnikami o największym znaczeniu są tutaj odpowiednio skomponowane jadłospisy oraz dobrze zaprogramowane ćwiczenia ruchowe. Oba te aspekty walki o bardziej estetyczną sylwetkę i lepszy stan zdrowia uprościć mogą preparaty z grupy „spalaczy tłuszczu”.

Kontrola apetytu

Jednymi z najważniejszych składników tzw. spalaczy tłuszczu są substancje hamujące apetyt lub regulujące uczucie sytości po posiłkach. Dobry przykład stanowią tutaj ekstrakty z czerwonej pomarańczy, czy też ostrej papryki. Związkiem charakterystycznym dla czerwonej pomarańczy jest synefryna, która wykazuje aktywność w obrębie układu nerwowego i może obniżyć chęć sięgnięcia po niezaplanowany posiłek. Ostra papryka z kolei może wpłynąć na zwiększone uczucie sytości po posiłku, m.in. ze względu na działanie miejscowe w przewodzie pokarmowym charakterystycznej dla niej kapsaicyny.

Motywacja do ruchu

Wśród istotnych składników tzw. spalaczy tłuszczu wymienia się również związki, które mogą zwiększyć poziom energii mentalnej i motywacji do podjęcia aktywności fizycznej. Do najbardziej popularnych związków z tej grupy należy alkaloid charakterystyczny dla kawy, czyli kofeina, a także aminokwas tyrozyna.

Kofeina w specyficzny dla siebie sposób modyfikuje aktywność mózgu, zwiększając intensywność przekazywania sygnałów nerwowych. Dzięki temu wywiera stymulujący wpływ na układ nerwowy i skutkuje wyraźnym przypływem energii. Tyrozyna z kolei jest związkiem, który bierze udział w wytwarzaniu w organizmie neuroprzekaźników o charakterze pobudzającym. Zaliczyć do nich można dopaminę oraz adrenalinę, które to pomagają zmobilizować się do treningu i wykonać go pomimo zmęczenia, czy chęci odpuszczenia.

SZYBKA WALKA Z KAŻDYM RODZAJEM TŁUSZCZU

Wspieranie przemian metabolicznych

Poza kontrolą apetytu i sytości, czy kontrolą poziomu motywacji do ćwiczeń i poziomu energii w ciągu dnia warto również zwrócić uwagę na pewne związki potencjalnie usprawniające zużywanie substratów energetycznych przez organizm. Do najbardziej znanych związków z tej grupy zalicza się m.in. aminokwas karnitynę, czy ekstrakt z tamaryndowca z charakterystycznym dla niego kwasem hydroksycytrynowym. Substancje te poprzez różne mechanizmy uczestniczą w utlenianiu kwasów tłuszczowych, a zjawisko to jest niezbędne dla tak zwanego spalania tkanki tłuszczowej.

Spalacze jako preparaty wszechstronne

Suplementy diety ukierunkowane na redukcję masy ciała i poziomu zatłuszczenia sylwetki są z reguły kompleksowe. Wyżej omówione związki często stanowią trzon tego typu preparatów, jednak nie jest to formuła uniwersalna. Do niektórych suplementów nie dodaje się np. kofeiny, aby móc bez o obawy spokojny sen stosować je nawet wieczorem. Inne z kolei wzbogacane są w ekstrakty prozdrowotne, takie jak ekstrakt z zielonej herbaty, czy z pieprzu czarnego.

Tagi

Jakub Wiącek

Jakub Wiącek – magister neurobiologii (2019) i licencjonowany dietetyk (2016) z uprawnieniami trenera personalnego (2015) oraz instruktora rekreacji ruchowej i sportów siłowych (2013). Autor wielu artykułów o tematyce popularnonaukowej, szczególnie z zakresu zdrowia, dietetyki i suplementacji. Pasjonat sportów siłowych i zdrowego stylu życia od ponad 10 lat, od początku tej przygody fan forum oraz sklepu SFD. Obecnie doktorant nauk o kulturze fizycznej AWF, do zainteresowań badawczych zalicza neurobiologię, fizjologię i biochemię, a w szczególności zagadnienia związane z funkcjonowaniem układu endokannabinoidowego, zjawiskiem bólu oraz mikroflorą jelitową. Wiedzę uzupełniającą zdobywał na kursach dobrej praktyki w badaniach klinicznych (2019) oraz opieki farmaceutycznej nad pacjentem z bólem (2019)

Może Ciebie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close